SAÇIM SAÇIN OLSUN

Project is completed

Kemoterapi nedeniyle saçlarını kaybeden kanser savaşçıları için saçlarınızı bağışlayarak tanı alanlarımızın peruklarına kavuşmalarına destek olabilirsiniz. Çünkü kanser yükü ancak hepimiz taşın altına elimizi koyarsak hafifler.

#SaçımSaçınOlsun #HepimizBirimizİçin #SaçBağışı

Project is completed

Thanks for your contributions.

Duration

1 hr 0 min

Document Requirement

No

Beneficiary Groups

Themes

Health, Campaign/Donation

Pre Education Requirement

No

SAÇIM SAÇIN OLSUN

Kanser Savaşçıları Derneği kanser tanısı alan kişilerin tedavi süresinde yaşadığı sorunlara ve zorluklara odaklananan bir dernek. Tedavi sürecinde kişilerin çoğunda ilk göze çarpan sorun ise çoğunlukla saç dökülmesi oluyor. Bu, sadece tedavi sürecinde gerçekleşen ve geri dönüşü olan bir durum olsa da tanı alanları olumsuz etkileyebiliyor. Kişilerin kendilerini sosyal ortamlarından soyutlanmalarına sebep olabiliyor ya da kendilerini etiketlenmiş gibi hissetmelerine yol açabiliyor. Söz konusu kaybın tedavi sürecine de olumsuz açıdan etkileri olabiliyor. Bu sebeplerden dolayı dernek üyeleri olarak bu sorunu gündeme getirip konu ile ilgili bir proje başlattık.

Gönüllü olarak saçlarını bağışlayan kadın ya da erkeklerin saçlarından tanı almış ve saçları dökülmüş kişilere peruk hazırlatıyoruz.

Projede; saç bağışçılarımız yine gönüllü olarak projeye destek veren olan kuaförlerde ücretsiz kesim yaptırabiliyor. Sonrasında bize ulaşan saçlar, projemize katkı sağlayan  peruk atölyelerine gönderiliyor. Peruk talebinde bulunan tanı alanlarımız ise proje sorumlularımıza derneğimizin ve projemizin sosyal medya hesaplarından ulaşıyorlar. Kendi istekleri doğrultusunda gerçek saçlardan hazırlattığımız perukları en kısa zamanda tanı alanlarımıza karşılıksız olarak hediye ediyoruz.

Projemiz hijyenik açıdan oldukça dikkatli devam ediyor. Bağışçılarımızın saçları kesilmeden önce şampuan ile yıkanıyor. Sonrasında peruk atölyelerine ulaşan saçlar tekrar bir dizi dezenfeksiyon işlemine tabi tutuluyor. Üretim aşamasında makineler devreye girdiği için yapıldıktan sonra peruklar tekrar yıkanıyor ve kişilere ulaştırılıyor.     Tanı alanlarımıza perukları teslim edildiğinde kendilerine yazılı ve sözlü bilgilendirme yapılıyor. 

Saç bağışı için gerekli koşullar:

Yaklaşık 30 cm civarındaki sağlıklı, mutlaka kuru ve birkaç yerinden toplanmış ya da tercihen birkaç parça halinde örgülü saçları Kanser Savaşçıları Derneği adına dernek adresimiz, Eğitim Mahallesi, Poyraz Sokak. Cem İş merkezi, No:22/10, Kat 3, Kadıköy/İstanbul adresine kargo ödemenizi de gerçekleştirerek gönderebilirsiniz. Öte yandan çok fazla kargo kabul ettiğimizden kargo bize ulaştığında bireysel olarak dönüş yapmamız mümkün olmuyor ancak Saçım Saçın Olsun Facebook ve Instagram hesaplarımızdan haftada ya da iki haftada bir mutlaka bağışçılarımızın isimlerini paylaşıyoruz. (Saçta boya veya kına olması bağış için sorun olmuyor ancak yoğun miktarda açıcı kullanılan saçları ya da kimyasala temas etmiş (perma vb.) saçları kanser savaşçıları için zararlı olduğundan kabul edemiyoruz.)


Communication Board

()