FELLOWSHIP 101

19 Temmuz 2021

Bu yıl ikincisi devam etmekte olan Fellowship programımız Türkiye’nin dört bir tarafındaki üniversitelerindeki öğrenci temsilcileriyle gönüllülüğü yaygınlaştırmaya devam ediyor. Geçen sene 50 başvuruyla açılan Fellowship bu sene 350 başvuruyla döneme başladı. Öğrencilerin ilgisini ve takdirini her geçen sene arttıran Fellowship programımıza başvurmayı düşünenlere veya sadece meraklısına AbilityPool Fellowship neyi amaçlar? Süreç nasıl ilerler? gibi sorulara cevap vereceğimiz bir yazı olacak. Keyifli okumalar…


FELLOWSHIP NEDİR?


Öncelikle klasik olan “nedir?” kısmıyla başlayalım. AbilityPool olarak dinamik, girişken ruhlu öğrencilerimizin yüksek potansiyelinin ve enerjisinin farkındayız. Bu düşünceyle başlattığımız Fellowship programı birçok farklı şehirden yaklaşık olarak her dönem 40-50 Fellowu ile birlikte gönüllülük ve sosyal sorumluluk bilincini gençlere aşılamayı hedefler. Fellowlar minik gruplara ayrılarak tamamen kendilerinin özgün fikirlerinden ortaya çıkan sosyal sorumluluk projelerini süreç boyunca geliştirerek hayata geçirme fırsatı bulurlar. Projeleri üzerine çalışırken bir taraftan da gönüllülük, sosyal girişimcilik gibi konulara dayanan 4 modüllük bir eğitim paketini alıyorlar. Böylelikle hem projelerin geliştirip bir taraftan da eğitimler sayesinde topluma fayda sağlama bilincini Fellowlarımızda oturtmuş oluyoruz. Bunun yanı sıra AbilityPool ekibi olarak da belirli aralıklarla yaptığımız buluşmalarla Fellowlar ile aramızdaki teması hiç soğutmadan istedikleri her konuda destek sağlıyoruz. 4 ay süren Fellowship programının en sonunda da gruplarımızdan gelen sosyal sorumluluk projeleri ilgili STK veya kuruma sunulup hayata geçiriliyor. Peki bu denli zengin içerikli ve bir o kadar eğlencesi eksik olmayan Fellowship’te yer alabilmesi için adaylarımızdan nasıl yetkinlik ve yetenekler bekliyoruz?


ADAYLARIMIZDAN NELER BEKLİYORUZ?


Elbette ki alınacak Fellowlarımızdan beklentilerimiz öncelikle programa eksiksiz katılım sağlayabilecekleri kadar zaman ayırmaları ve bu zamanı Fellowship’e seve seve verebilmeleri için sosyal sorumluluğa istekli ve azimli yaklaşmaları.

Bunun dışında başvuru yapan arkadaşlarımızın sorumluluk bilinçlerinin yerinde, gelişime açık, ekip çalışmasına yatkın, sosyal girişimcilik ve sorumluluk alanına meraklı olmasıyla birlikte mevcutta var olan sosyal sorunları çözebilecek yenilikçi fikirlerinin olması, risk alma potansiyelinin var olması ve çalışma prensiplerine bağlı olarak programa devam edebilecek yetkinliklerinin olması onlara 2 aşamalı başvuru sürecini rahatça atlatabilmek için avantaj sağlar.KABUL ALMA VE BAŞVURU SÜRECİ NASIL İLERLER?

Bu sürecin ilk aşamasında adaylarımız web sitemiz üzerinden başvurularını gerçekleştirirler. Adaylar abilitypool.com’da başvuru tarihleri arasında açılacak olan başvuru formunu doldurduktan bir süre sonra ekip içerisinde yapılan uzun değerlendirmeler sonucu ikinci aşamaya geçebilecek kişileri belirleyip onlarla iletişime geçiyoruz. Son aşamada ise programa dahil edeceğimiz kişileri toplu ya da bireysel olacak şekilde mülakatlarla  görüşmeler yaparak bu yıl için Fellow olmaya hak kazanan adaylarımızı titizlikle seçiyoruz.


Fellowlarımız süreç içinde, birbirinden farklı çevrelerden seçkin birçok insanla tanışıp ekip olmaları sayesinde yeni fikirlere ve bakış açılarına saygı duyup iletişim kurabilme, takım çalışmasına yatkınlıklarını arttırma gibi soft skillerini geliştirme fırsatı buluyorlar. Bunun dışında samimi bir ekiple birlikte projelerini hayata geçirme şansının yanı sıra network elde edebilecekleri, farklı STK ve kurumlarla tanışabilecekleri benzersiz bir sosyal sorumluluk deneyimini de sunmuş oluyoruz.


Kendinizi geliştirirken bir taraftan da çevreye, insanlara iyilik yapmayı, onların hayatlarına dokunmayı istiyorsanız Fellowship tam size göre bir program. 
Ailemizin bir parçası olabilmek için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edip başvuru tarihlerini kovalamayı unutmayın!Fellowship programımız süresince etkinliklerde kullandığımız tüm müziklere de Spotify listemizden ulaşabilirsiniz :)