AbilityPool’da Pro-Bono Gönüllülük

8 Temmuz 2022

Son yıllarda kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin hem dünyada hem ülkemizde etki ve öneminin artmasıyla ortaya çıkan bir kavram olan pro bono, sivil toplumda bireyin herhangi bir ücret almadan veya simgesel bir ücretle kendi yetenek ve yetkinliklerini  toplumsal hizmeti ve dayanışmayı sağlamak adına gönüllü olarak bir işte kullanması demektir.


           Bir bireyin, bir hayır kurumunun veya kar amacı gütmeyen bir kuruluşun yasal, sosyal, ekonomik veya toplumsal bir sorunu çözmesine yardımcı olabilecek yasal uzmanlığa, bilgiye ve yeteneğe sahip olabilirsiniz.


           Latince anlamında “halkın yararına” olarak bilinen kavram sivil toplum kuruluşlarında oldukça önem arz etmektedir. Herhangi bir gelir ve kaynak harcanmadan dernek ve vakıfların işleyişini sağlayan bu sistemde, pro bono gönüllü olan birey diğer gönüllü çalışanlarının yetkinlik veya zamanının olmadığı konularda destek sağlar.


Pro bono gönüllülük ne fayda sağlar?


Nitelikli gönüllüleri kâr amacı gütmeyen bir projenin projesiyle eşleştirerek ve bir projenin tamamlanmasından önce, sırasında ve sonrasında devam eden desteğin başarılı bir şekilde sona ermesini sağlamak için diğer kâr amacı gütmeyen kuruluşlara ücretsiz yardım sağlamaya veya koordine etmeye adanmış artan sayıda kâr amacı gütmeyen kuruluş vardır. Proje sonuçlarında hem gönüllü hem de kar amacı gütmeyen kuruluşlar için iki tarafa da fayda sağlayan ve tatmin eden işlerle sonuçlanır.


Platformda hangi projeler pro bono gönüllülüğe yöneliktir?


           Platformumuzda bulunan farklı sivil toplum kuruluşlarından gelen birçok proje pro bono gönüllülük noktasına hitap etmektedir. Destek vermek istediğiniz sivil toplum kuruluşunun proje operasyon süreçlerinde teknik veya akademik alanda yetkinliğe ihtiyacı var ise bu yetkinliğe sahip olup olmadığınızı ölçmeniz gerekmektedir.

           Pro bono mentörlükten yazılım desteğine, finansal fon bulmadan çeviri gönüllüğüne kadar birçok alanda birçok kurumun çeşitli ihtiyaçlarında fark yaratmanızı sağlar.


Pro bono gönüllü olabilmek için yetkin olup olmadığınızı nasıl ölçersiniz?


           Genelde pro bono gönüllülük projeleri için bir sertifika veya yeterlilik bilgisi bireyden talep edilebilir veya bu işi yapmaya ne kadar motivasyonunuz olduğu kuruluş yetkilisi tarafından ölçümlenir.