Abilitypool: Gönüllülüğün En Dijital Hali!

28 Kasım 2023

Abilitypool: Gönüllülüğün En Dijital Hali!

Günümüzde sosyal sorumluluk; bireylerin ve kurumların, toplumun ve çevrenin iyiliği için taşıdığı önemli bir sorumluluk haline geldi. sosyal sorumluluğu ele alırken, bireysel ve kurumsal boyutları arasındaki farkları anlamak oldukça önemlidir. Hem bireyler hem de kurumlar, topluma ve çevreye nasıl katkıda bulunabileceklerini düşünmelidir.

Bireysel sosyal sorumluluk, her birimizin günlük yaşantımızda yapabileceği küçük veya büyük eylemleri içerir. Kendi iyi niyetimizin bir yansıması olarak düşünülebilir. Bireysel sosyal sorumluluk, gönüllü çalışmalara katılmaktan, bağış yapmaya, çevresel sürdürülebilirlik önlemleri almaktan, eğitim fırsatlarına katkıda bulunmaya kadar geniş bir yelpazeyi kapsar. Bu tür eylemler, her bir bireyin topluma katkıda bulunma ve dünya üzerinde olumlu değişiklikler yapma fırsatını yakalamasına olanak tanır.

Kurumsal sosyal sorumluluk ise işletmelerin topluma ve çevreye olan taahhütlerini ifade eder. İşletmeler, sadece kar elde etmek amacı gütmekle kalmaz, aynı zamanda topluma ve çevreye katkıda bulunma sorumluluğunu taşırlar. Bu, işletmelerin çevresel sürdürülebilirlik politikaları geliştirmesinden, yerel topluluklara yardım etmelerinden, çalışanlarına adil şartlar sunmalarından ve daha fazlasını içerir. Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS), iş dünyasının toplumla olan ilişkisini ve etik duruşunu yansıtır.

Abilitypool, bireylerin yetkinlikleri kullanarak iyilik deneyimlerini paylaşması ve iyiliği büyütmeyi amaçlayan dijital bir platformudur. Bu platform, toplum ve çevre için sorumluluk taşıyan bireylerin beklentilerine cevap vermek ve iş dünyasında sosyal sorumluluğu teşvik etmek amacıyla kurulmuştur.

Dokunulan Hayatlar ve İyi Hissetme Hali

Abilitypool, bireylerin ilgi alanlarına yönelik, destek vermek istedikleri temalarda çeşitli online veya saha çalışmalarına dahil olabilmesini ve kendi sosyal etki alanını oluşturmasını amaçlar. Bireyler, platform bünyesinde bulunan güvenilir sivil toplum kuruluşlarının (STK) açmış olduğu projelere kolaylıkla dahil olabilirler.

Her hafta yeni projeler açılır ve her projenin teması farklıdır. Arkadaşlarınızla çorba dağıtım projelerine katılabilir, çevre temizliği projelerinde yer alabilir, serebral palsili bir bireye online dostluk yapabilir veya kanserle savaşan minik biri için kitap seslendirmesi yapabilirsiniz. Gündemi yakından takip eden özel gün projeleri ile 23 Nisan’da çocuklara oyuncak yapmak için gönüllülerle bir araya gelirken 4 Ekim’de kendinizi bir hayvan barınağı için çivi çakıyor olarak bulabilirsiniz!

Gönüllüler birçok online ve saha projesinde yer alabilir ve farklı hayatlara dokunur. Bu sayede bireyler, kendi toplumlarına ve çevreye katkı sağlama fırsatı bulur ve kendilerini daha iyi hissederler. Aidiyet duygusu ve manevi tatmin en büyük kazanımdır.Yeni Bir Rozet Koleksiyonu

Bireyler platform üzerinden katıldıkları proje sayısını ve ne kadar saat gönüllülük yaptıklarını kolaylıkla ölçümleyebilir. Gönüllülük yaptıkça birçok iyilik rozetine ve katılım, teşekkür sertifikalarına sahip olur. Bu rozetler Abilitypool tarafından ödüllendirilir.

Bağış yaptıkça farklı rütbedeki rozetleri kazanırsınız, projelere katıldıkça ve arkadaşlarınızı davet ettikçe Kampanyacı Gönüllü Rozeti, Çalışkan Gönüllü Rozeti gibi rozetleri koleksiyonunuza eklemiş olursunuz.

Ayrıca platform, diğer gönüllülerden de haberdar olmayı sağlar. Yeni eklenen projeler, feedbackler, kimler hangi projelere katılmış, yeni kullanıcılar ile kolaylıkla iletişim kurabileceğiniz, adeta gönüllülüğün linkedin’i!

Sevdiklerinin Özel Günlerinde İyilik Perisi Ol!

Yakın arkadaşının doğum günüyse, aylar öncesinden planladığın nikah törenin için bir hediye bakıyorsan veya bir çalışanın  “Ayın Yıldızı/Çalışanı” olarak seçildiyse, çalışanını ödüllendirmek adına seni İyilik Mağazası’na yönlendirmek istiyorum. Hem arkadaşının, hem en özel gününde yanında olacak sevdiklerinin, hem çalışanının hem de hiç tanımadığınız birinin yüzündeki mutlu tebessüm olabilirsin.

İyilik Mağazası, STK ürünlerini tek bir noktada toplayan bir mağaza uygulaması. Böylece, tebessüm veren hediyeler ararken farklı sekmeler arasında kaybolmaktan seni kurtarıp zamanını yalnızca en uygun hediyeyi seçme noktasında değerlendirmeni amaçlıyoruz. Birbirinden farklı hayatlara dokunabileceğin TOFD, Koruncuk, Make a Wish gibi pek çok STK ürününe kolayca ulaşıp inceleyebiliyorsun.

Peki doğum günlerinde iyilik perisi olmaya ne dersin? Doğum günlerimizde hediye listeleri yapmak ve istediğimiz hediyelerle buluşmak bizleri çok mutlu edebilir. Güzel dileklerimizi temenni ettiğimiz bu özel günü başka bir çocuğun kendi doğum günü dileğinin gerçekleşmesiyle daha değerli kılabiliriz. 

Abilitypool üzerinden açacağın bağış kampanyaları ile çocukların dileklerinin gerçekleşmesine katkı sağlayabilir, ağaçlandırma çalışmalarına destek olabilir, pati dostlarımızın bakımlarına yardımcı olabilir veya eğitime, kadın kooperatiflerine ve daha pek çok temada gerçekleşen projelere destek verebilirsin. Bağış kampanyanı çalışanlarında, sevdiklerinle ve sosyal medya hesabında paylaşarak bağış hedefine ulaşmanı kolaylaştırabilir, iyiliği büyütebilirsin.

Doğum günü, kadınlar günü, babalar günü, nikah, terfi, gibi özel günlerde veya hiçbir sebep yokken de sevdiklerine mutluluk veren, iyi hissettiren anlar yaşatabilirsin. Bunu İyilik Mağazası’ndan satın alacağın bir ürünle, katıldığın bir sosyal sorumluluk projesiyle veya sevdiklerinle paylaşacağın hem bağış kampanyasıyla hem de gönüllülük projesiyle yapabilirsin. Tek bir platform üzerinden, hem gönüllü olabilir, hem STK ürünleri satın alabilir hem de bağış yapabilirsin!

Yeni Nesil Kurumlar

Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları, şirketlerin toplumun ihtiyaçlarına duyarlı olduğunu gösterir ve müşteriler, çalışanlar ve diğer paydaşlar tarafından takdir edilir. Eminim hepimiz çalıştığımız kurumda toplum için, dünya için neler yapılıyordur merak ediyoruzdur. Çalışanlar, iş yerlerinin toplum ve çevre ile ilgili meselelere duyarlı olduğunu gördüklerinde, şirkete olan bağlılıkları ve çalışma performansları artar. Ayrıca KSS çalışmaları, işe alım süreçlerinde de pozitif bir etki yaratır ve yetenekli çalışanların şirkete katılmasını sağlar.

Abilitypool, kurumlar için sunduğu dijital çözümlerle birlikte 120'den fazla STK ile iş birliği yaparak, kurumlar ve STK'lar arasında bir köprü görevi üstlenir. Kurumlar, bu platform üzerinden sosyal sorumluluk projelerini yönetebilir, raporlayabilir ve çeşitli STK'larla iş birliği yapabilir veya kendi sosyal sorumluluk projelerini oluşturabilirler. Bu sayede kurumlar, çalışanlarına çeşitli sosyal sorumluluk projelerine katılma imkanı sunar ve böylelikle kurum içinde sosyal bilinç oluşturur.

Çalışanlarınız ile Bu Yıl Ne Kadar Sosyal Etki Yarattınız?

Abilitypool, kurumların sosyal sorumluluk çalışmalarını tek bir platform üzerinden yönetmelerini ve raporlamalarını sağlar. Platform üzerinden gerçekleştirilen aktiviteler sizlerin yerine izlenir ve raporlar halinde sizlere sunulur. Sizlere sunulan veriler, şirketinizin ileriye yönelik sürdürülebilirlik hedeflerini belirlemenize yardımcı olur ve sürdürülebilirlik raporlarına entegre edilerek şirketinizin sosyal sorumluluk taahhüdünü ve başarılarını ortaya koyar.

Arka planda manuel olarak takip edilen birçok iş dijital çözümlere kavuşur. Çalışanlarınızın hangi projelere katıldıklarını, ne kadar saat gönüllülük yaptıklarını, yıl içerisinde hangi SKA doğrultusunda projeler gerçekleştirdiğinizi, yıl içerisinde toplanan bağışınızı, yıllık sosyal etki değerinizi kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca Abilitypool, kurumunuza KSS süreçlerinizi iyileştirme adına önerilerde de bulunur.

Çalışanlarınız ile deprem bölgesindeki çocuklarımız için tiyatro düzenleyebilir, Alzheimer hastalarına kitap okuyabilir,emekli hayvan çiftliğine ziyarete gidebilir hatta mavi yaka çalışanlarınız ile bir köy okulunun teknolojik aletlerinin tamirini, yapımını gerçekleştirebilirsiniz. Hayata geçirdiğiniz projelerinizi kurum içi projelerinizle de destekleyebilir gerektiğinde diğer kurumlarla ortak projeler hayata geçirebilirsiniz. Ayrıca, proje katılımcılarınızı çalışanlarınızla sınırlandırmayarak çalışanlarınızın çocuklarıyla veya aileleriyle birlikte katkı sağlayabileceği sosyal sorumluluk projeleri oluşturabilirsiniz.

Performans Yönetimi

Gönüllülük birçok kurumda artık özel yan hak olarak sunuluyor. Aylık veya yıllık verilen gönüllülük izinlerinin yanında bir yenisi de bağış yaptığınız kadar çalışanları adına bağış yapan kurumlar.

Çalışanlarınız, gönüllülük yaptıkça kazandığı iyilik rozetlerinden bir yenisini koleksiyonuna ekler. Bu rozetler ise Abilitypool ve kurumlar tarafından ödüllendirilir. Böylece çalışanlarınız birçok yan hakka sahip olur. Gönüllülük izni, hediye çeki, çalışanı adına bağış yapmak gibi çeşitlendirilebilecek birçok yan hak çalışması kurumlar tarafından uygulanır.


Mutlu Gülücükler

Abilitypool, kurum çalışanlarının ve bireylerin STK projelerinden oluşan, geniş bir temada gönüllü olmalarını sağlayan proje havuzuyla sizleri buluşturur. Böylece bireyler farklı STK’ların farklı temalardaki projelerinde gönüllülük yapabilirler. Kurumunuzun tasarladığı kurum içi sosyal sorumluluk projeleriyle çalışmalarınızı zenginleştirebilir ve aidiyeti güçlendirebilirsiniz. Ayrıca bireyler bu platform üzerinden bağışlarını kolaylıkla gerçekleştirir, bağış kampanyaları açabilir ve kurumlar da bağış verilerine erişebilir. Abilitypool ile tüm çalışanlarınızın yetkinliğine hitap edebilecek çalışmalarla buluşabilir, gerektiğinde çalışanlarınızdan feedback alabilirsiniz.

Özel günler yaklaşıyor! Sevdiklerinize ve çalışanlarınıza özel günlerde iyilik ürünleri hediye ederek hem bir hayata dokunabilir hem de sevdikleriniz ve çalışanlarınızın yüzündeki tebessüm olabilirsiniz. İyilik Mağazası ile birçok STK ürününden dilediğinizi seçip hem bireysel hem de kurumsal siparişlerinizi verebilirsiniz. Ayrıca özel günler için STK'lar tarafından tasarlanan hediye kutularını incelemeyi unutmayın!

Abilitypool, toplum ve çevre için sosyal sorumluluk taşıyan bireylerin iş hayatında aradığı değerlere cevap veren bir platformdur. Kurumlar, bu platform üzerinden sosyal sorumluluk projelerini yönetebilir ve raporlayabilirken, bireyler de yeteneklerine göre projelere dahil olabilir ve gönüllülük yapabilirler. Abilitypool, iş dünyasında sosyal sorumluluğu teşvik eden bir köprü görevi üstlenerek, toplum için daha iyi bir gelecek yaratmada önemli bir rol oynar.